Kark – inne spojrzenie…

Kark, usytuowany między głową i resztą ciała, stanowi łącznik między mózgiem i jego wykonawcami, jakimi są ramiona i nogi. Począwszy od splotu szyjnego u jego podstawy, wszelka wola i decyzja dotycząca działania lub związku zostanie wysłana w kierunku organu lub członka najlepiej przysposobionego do jego realizacji. Kark jest więc miejscem, gdzie pragnienia i dążenia jeszcze się nie pojawiły, nie zaczęły ujawniać i nie uruchomiły jeszcze początku fizycznego gestu. Nie mają jeszcze związku z tym, co na zewnątrz. Kark reprezentuje zatem pomost pomiędzy tym, co konceptualne (myśli, idee, koncepcje, pragnienia, dążenia, zamiary) a tym, co realne (działanie, realizacja, relacja, ekspresja).

Napięcia, bóle lub blokady karku mówią o naszej trudności lub niezdolności do zrealizowania w rzeczywistości naszych idei, koncepcji, dążeń i zamiarów. Tym niemniej, w przeciwieństwie do napięcia barków, które oznacza globalnie to samo, w przypadku karku jesteśmy w stadium, gdzie sprawy nie dotarły jeszcze do „wrót” prowadzących do działania. Znaczy to, że nie potrafimy ich przenieść do rzeczywistości, bowiem myślimy, że nie jesteśmy do tego zdolni. Ta niemożność wynika z nas samych, podczas gdy w przypadku barków ma ona pochodzić od innych, z otoczenia. Promieniowanie bólu w kierunku któregoś z ramion może nam dać dodatkową informację o symbolice Yin lub Yang, której to wewnętrzny obraz każe nam myśleć, że nie jesteśmy zdolni.

Najprostszym i najbardziej klasycznym przykładem, jaki mi przychodzi na myśl, jest kręcz szyi. Napięcie to ma bezpośredni fizyczny i bardzo często bolesny skutek w postaci niemożności obrócenia głowy w prawo lub w lewo. A cóż takiego oznacza powszechnie kręcenie głową w lewo i prawo? We wszystkich społeczeństwach ruch ten oznacza „nie”. Jest oznaką niezgody, odmowy, dezaprobaty wobec tego, co się dzieje lub tego, co ktoś robi lub mówi. Kręcz szyi powstrzymuje nas przed wykonaniem tego gestu. Oznacza naszą niezdolność do mówienia „nie” wobec kogoś lub wobec jakiejś sytuacji. Wydaje nam się, że nie mamy do tego prawa, możliwości lub zdolności.

Można zilustrować w prosty sposób główne osie górnej części ciała, ramion, barków i karku na poniższym schemacie.

Pozwala nam on zobaczyć, co się dzieje i w jaki sposób. Za każdym razem, gdy pojawiają się napięcia w górnej części ciała, oznacza to, że w stosunku do działania (pragnienie, wola, niemożność, niezdolność, strach, itp) lub mocy oddziaływania na rzeczy lub ludzi, przeżywamy podobne napięcie związane z naszą rzekomą niemożnością (kark) albo utrudnieniem pochodzącym z zewnątrz (bark). Stoimy przed czymś, czego nie możemy, nie umiemy lub nie udaje nam się zrobić.

Powyższy tekst (oraz poniższa ilustracja) pochodzi w całości z książki „Powiedz mi, co cię boli powiem ci, dlaczego” Michaela Odoula, która łączy wschodnie i zachodnie podejście do chorób, dając mi dodatkowe spojrzenie na dolegliwości, z jakimi borykają się moi klienci.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to:
search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close