Ograniczające przekonania

Podstawowe przekonania niektórych ludzi są tak silne, że nie są w stanie przyjąć argumentów sprzecznych z tymi przekonaniami. Stworzyłoby to w nich wyjątkowo niewygodne uczucie zwane dysonansem poznawczym. Chronienie podstawowych przekonań jest dla nich tak istotne, że będą racjonalizować, ignorować, a nawet zaprzeczać wszystkiemu, co do nich nie pasuje.

Franz Fanon

Przekonania to wyobrażenia o świecie, a także samym sobie, które w ciągu życia nabrały dla nas cech niepodważalnej prawdy. Działają one jak okulary, przez które postrzegamy otaczający nas świat. Podstawowe przekonania to fundamentalne, głęboko zakorzenione w nas twierdzenia, które mają wielki wpływ na to, w jaki sposób interpretujemy rzeczywistość obiektywną i nasze doświadczenia. Zespół podstawowych przekonań, dotyczących naszej wartości, wpływa na podejście do życia, świata i sposób funkcjonowania.

Osoba mająca wysoki poziom własnej wartości postępuje i odbiera rzeczywistość w zupełnie inny sposób, niż osoba, która ma niski. Zasługuję – nie zasługuję, jestem dobry – jestem zły, jestem silny – jestem słaby, mogę – nie mogę, potrafię – nie potrafię, jestem wartościowy – jestem bezwartościowy… Doświadczając nowej sytuacji, jak np. ubieganie się o pracę, podejdą do tego z zupełnie innym nastawieniem. Człowiek o niskim poczuciu własnej wartości prędzej założy porażkę, niż ktoś, kto ma poczucie wartości na zdrowym poziomie. W dodatku powie później, że świat już taki jest… niedobry, niesprawiedliwy, itp.

Warto przyjrzeć się swoim przekonaniom na własny temat, a także na temat kluczowych dziedzin życia. Jaki jestem? Na co zasługuję? Do czego się nadaję? Jakie są moje przekonania na temat życia, ludzi, pracy, miłości, pieniędzy, rzeczywistości. Warto zrobić sobie listę własnych przekonań na różnie tematy i przyjrzeć się, czy są to poglądy wspierające czy ograniczające. A następnie te wspierające wzmacniać w sobie a ograniczające przetransformować… To jest możliwe…

Obraz congerdesign z Pixabay 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to:
search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close