Złość

Złość – najczęściej powodowana strachem reakcja emocjonalna, która pojawia się, gdy zablokowane jest jakieś dążenie i następuje utrata poczucia kontroli.Złość jest często związana z powtarzającym się oddziaływaniem czynników stresogennych. Osoba narażona na działanie bodźców stresogennych, bez poczucia możliwości reakcji na nie może zaczynać reagować złością.

<Wikipedia>


Złość może być reakcją obronną przed pogrążeniem się w totalnym zniechęceniu, lęku, rozpaczy czy zamrożeniu. Energetycznie ma większy potencjał, więc utrzymuje człowieka na wyższym poziomie funkcjonowania.

Złość należy do pierwotnych, podstawowych emocji ludzkich. Według psychologów i terapeutów złość prawie zawsze jest emocją wtórną, co oznacza, że u jej podstaw leżą inne odczucia jak ból, słabość, samotność. wstyd czy cierpienie.

Zamiast opadać na dno rozpaczy, smutku czy zniechęcenia, człowiek unosi się niejako ponad nimi. W takim ujęciu, złość może być traktowana jako środek służący przetrwaniu do czasu, gdy owe „niższe” emocje zostaną przetransformowane i uzdrowione.

Dlatego warto podziękować swojej złości, zwłaszcza, gdy ma się podejrzenia, że jej obecność chroni przed innymi emocjami, z którymi dużo trudniej byłoby sobie poradzić. Nie znaczy to jednak, że należy na owym poziomie złości pozostać.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to:
search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close