Tarczyca – niedoczynność

Tarczyca jest narządem położonym w okolicy szyi, u jej podstawy. Zazwyczaj składa się z dwóch płatów i cieśni, która te płaty łączy. Jest gruczołem wydzielającym hormony związane z metabolizmem: tyroksynę (T3) i trójjodotyroninę (T4) oraz hormon kacytoninę, którego rola w organizmie jest określana jako marginalna.

Tarczyca jest organem związanym z czasem, szybkością, równowagą, rytmem, ochroną i metabolizmem. Jest też związana z termoregulacją. W Totalnej Biologii jest klasyfikowana jako pierwszy organ układu pokarmowego, gdyż odpowiada za szybkość. Od jej działania zależy czy człowiek zdąży złapać kęs, rzeczywisty lub symboliczny. Czy potrafi schwytać coś, za czym goni.

Symbolem tarczycy jest motyl – symbol przemiany, transformacji.

Kluczowym słowem, jakie warto rozważyć jest: Niesprawiedliwość.

– Jakich niesprawiedliwości doświadczyłeś w życiu?

– Co uważasz za niesprawiedliwe?

Energetycznie gruczoł tarczycy łączy ciało fizyczne z czakrą gardła, odpowiadającą za zdolności decyzyjne, wolę działania i realizacji celów zgodnie z prawdziwymi potrzebami. Czakra gardła jest bezposrednio związana z czakra podstawy, dlatego problemy z tarczycą mogą być powiązane z problemami z jajnikami u kobiet i jądrami u mężczyzn.

Osoba cierpiąca na niedoczynność tarczycy ma większą chęć działania, niż sobie na to pozwala. Nie jest jednak dość związana ze swoim wewnętrznym chcę. Ma obawy przed przejściem od pragnienia do czynu oraz przeświadczenie, że to, czego od niej oczekują inni jest ponad jej siły. Często woli zrezygnować z czegoś, niż doświadczyć porażki i rozczarowania. Pojawia się u niej poczucie przytłoczenia i zmęczenia. Brak pewności siebie może wynikać z tego, że nie czuła wsparcia i miłości w dzieciństwie. Miała wrażenie, że nikt w nią nie wierzy, więc sama też nie jest w stanie w siebie wierzyć. Często odczuwała w życiu brak wsparcia. Natomiast ma często program zastanawiania się „co by było gdyby” i życia przeszłością. Zamiast aktywnie angażować się w tworzenie rzeczywistości dzisiejszej i przyszłości, zdaje się wciąż tkwić w przeszłości. Stąd nie ma siły do działania i osiągnięcia sukcesu. Boi się również wyjść poza strefę komfortu, dlatego często rezygnuje z realizacji celów, marzeń i planów.

Niedoczynność tarczycy pojawia się w momencie, gdy gruczoł jest uszkodzony przez konflikt trwający zbyt długo. Osoba z uszkodzoną tarczycą staje się coraz bardziej wrażliwa na zimno i przybiera na wadze. Jej reakcje stają się coraz wolniejsze, podobnie jak czynność serca. Jako gruczoł związany z upływem czasu, tarczyca niedoczynnością reaguje na konflikt typu – czas płynie za szybko, chciałbym spowolnić czas, nie wyrabiam się z zadaniami, potrzebuję zwolnić albo obawiam się tego, czego się spodziewam – chciałbym, aby ten czas jeszcze nie nadszedł. Bardzo często pojawia się poczucie przytłoczenia, brak siły i poczucie, że człowiek jest zbyt powolny.

Niedoczynność tarczycy pojawia się też wówczas, gdy człowiek czuje się atakowany i podatny na zranienie i ma z tego powodu poczucie nieudolności. Zbyt wygórowane oczekiwania, często odczuwane jako ponad siły, powodują zniechęcenie, które potrafi zniwelować jakąkolwiek motywację i przynoszą rozgoryczenie. Być może dlatego na niedoczynność tarczycy często cierpią przytłoczone obowiązkami kobiety, które są niezadowolone z jakości swojego życia, oraz mają niskie poczucie własnej wartości.

Czakra gardła związana jest z wyrażaniem siebie, swojego zdania, mówienia „własnym głosem”. Niedoczynność tarczycy jest często skutkiem braku zgody na wyrażanie siebie, komunikowania swoich potrzeb i pragnień. Może to wynikać z dzieciństwa, gdy potrzeby i zdanie nie były brane pod uwagę przez opiekunów. Osoby z niedoczynnością tarczycy bardzo często mówią, że w ich rodzinie było powiedzenie „Dzieci i ryby głosu nie mają”. Z tego też powodu, jeśli osoba zdecyduje się na wyrażenie swojego zdania, często robi to w sposób agresywny a w odpowiedzi czuje się atakowana.

Przy niedoczynności tarczycy warto przepracować takie emocje jak stres, zmartwienia, zamartwianie się i poczucie winy. Warto też pracować nad świadomą komunikacją, przebaczaniem oraz poczuciem własnej wartości.

2 myśli w temacie “Tarczyca – niedoczynność

 1. Zgadzam się z tym w 100% wiele osób nie utożsamia tego organu z psychologią. A blokada powstaje i nie jest łatwe pracować nad nią:)

  Polubienie

  1. Monika Janigacz 1 lipca 2020 — 13:31

   Wszystkie dolegliwości fizyczne mają związek z psychologią. Mózg uruchamia reakcję ciała w odpowiedzi na emocję lub uczucie – biologiczny konflikt, który domaga się rozwiązania na poziomie świadomości. Jeśli trwa zbyt długo bez rozwiązania dochodzi do „przerzucenia” go na poziom ciała.

   Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to:
search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close