Ból pleców – odcinek piersiowy

Ból w odcinku piersiowym pleców jest częstą przypadłością osób, które maja poczucie związane z najbliższą rodziną, że mogą polegać tylko na sobie, że nikt z rodziny ich nie wspiera. Poczucie osamotnienia w rodzinie potęgowane jest przez trwanie przy wydarzeniach z przeszłości i ciągłe ich rozpatrywanie, często połączone z poczuciem winy lub wstydu. Na ból w środkowej części pleców cierpią często osoby, które w dzieciństwie czuły, że są odpowiedzialne za dobry nastrój rodziców czy utrzymanie dobrej atmosfery w domu. Taka osoba mogła mieć zbyt wiele obowiązków w dzieciństwie. W pewien sposób jest to powiązane z syndromem DDA/DDRD.

Koncentracja na przeszłości powoduje, że trudno jest żyć naprawdę w tu i teraz, oddychając pełną piersią. Trudno jest uciec od uczuć związanych ze smutkiem i depresją oraz przeświadczenia, że potrzeby innych są ważniejsze od potrzeb osoby, której dotyczy ból w odcinku piersiowym. Poczucie braku bezpieczeństwa uczuciowego, często mające źródło właśnie w dzieciństwie, jest przyczyną ciągłego pragnienia otrzymywania „dowodów miłości” w postaci tego, że ktoś robi dla niej coś konkretnego, w dodatku w ściśle określony i konkretny sposób. Taka osoba również objawia swą miłość do innych robiąc coś dla nich.

Wina i wstyd związany z przeszłością sprawiają, że człowiek staje się nadmiernie wrażliwy na przekonania innych na swój temat czy ich ewentualną krytykę czy sądy, co jest często przez niego odbierane jako „strzał w plecy”. Często czuje się też niegodny miłości, czy niedostatecznie kochany.

Wina i wstyd są też przyczyną trudności z byciem wyrozumiałym dla siebie samego i innych z powodu błędów popełnionych w przeszłości. Roztrząsanie przeszłości może wzmagać żal i tęsknotę za wszystkim, co jest traktowane jako zaprzepaszczone szanse, błędne decyzje, niewykorzystane możliwości, niewybrane drogi. Taka postawa stanowi bardzo duże obciążenie emocjonalne i presję, by naprawić swoje życiowe błędy. To z jednej strony. A z drugiej, istnieje też obawa przed zmianami, takimi jak zmiana pracy, zmiana miejsca zamieszkania czy wyjście z niezdrowych relacji. Tak jakby człowiek znalazł swoją strefę komfortu, niekoniecznie komfortową, ale przynajmniej znaną i swojską. Przecież od dzieciństwa aż do chwili obecnej uczył się radzić sobie w negatywnych i trudnych warunkach jednocześnie pielęgnując w sobie lęk przed nieznanym, gdyż każda zmiana jest postrzegana jako zagrożenie dla emocjonalnego przetrwania.

Bóle w odcinku piersiowym pleców wynikają często z zablokowania czy złej pracy czakry serca, związanej z bezwarunkową miłością, wybaczaniem i odpuszczeniem.

Obraz Reimund Bertrams z Pixabay 

1 myśl w temacie “Ból pleców – odcinek piersiowy

  1. Bardzo trafnie określony mój stan życiowy , uczucia, ciało, dobra materialne, rodzina. Przychodzi mi myśl „weź swoje życie w swoje ręce, nie rozpatruj przeszłości i zadbaj o siebie”

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to:
search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close