Ból pleców – lędźwie

Ból w dolnej części pleców jest częstą przypadłością i może być związany z przeciążeniem kręgosłupa lub być pochodzenia mięśniowego. Ból kręgosłupa w odcinku lędźwiowym jest skutkiem dyskopatii, rwy kulszowej, przepukliny krążka międzykręgowego albo zbyt małej ilości mazi stawowej. Bóle mięśniowe wynikają ze zbytniego napięcia mięśni.

Ta część pleców reaguje przede wszystkim na troski i lęki finansowe. Stałe zamartwianie się o finanse, rachunki, przychody i egzystencję objawiają się napięciem i bólem. Ból pojawia się, gdy finansom brakuje odpowiedniej struktury a człowiek czuje się nadmiernie obciążony poczuciem finansowej odpowiedzialności za siebie i innych. U osoby odczuwającej ból dolnej części pleców często pojawia się wrażenie, że nie jest wystarczająco dobra i nie jest godna tego, czego godni są inni w jej otoczeniu. Porównywanie się z innymi sprawia, że poczucie własnej wartości ulega dalszemu obniżeniu, co powoduje osłabienie mięśni i kości.

Częstym problemem jest też poczucie winy związane z odpowiedzialnością finansową: – czy dobrze wydaję pieniądze? – nie powinnam tego kupować, – zarabiam zbyt mało, by utrzymać właściwy poziom życia mojej rodziny, – nie jestem w stanie zapewnić dzieciom wszystkiego, czego by chciały.

Ta część związana jest z aspektem „mieć” a jej dolegliwości mówią, że jej właściciel ma potrzebę posiadania, aby czuć wsparcie, ale niekoniecznie się do tej potrzeby przyznaje, zarówno przed innymi, jak i przed samym sobą. W tej części pleców kumulują się również nierozwiązane konflikty z dzieciństwa, które wywołują gniew a także poczucie bycia ofiarą. Z tych nierozwiązanych konfliktów może wynikać poczucie samotności i pustki, co często jest rekompensowane zbieractwem i otaczaniem się nadmierną ilością przedmiotów.

Potrzeba kontroli, ciągła walka i cierpienie także są powodem odczuwania bólu w dolnej części pleców. Kolejnym tematem do rozpatrzenia w przypadku bólu dolnej części pleców jest potrzeba akceptacji i poczucie, że zewnętrzna akceptacja jest potrzebna do zmotywowania się do działania. Brak akceptacji oznacza brak motywacji a następnie poczucie bycia życiowym nieudacznikiem. Ciągłe koncentrowanie się na negatywnych aspektach egzystencji i na tym, że pewnych rzeczy nie można zrobić sprawia, że zamiast szukać wyjścia z sytuacji i tym, co da się zrobić, człowiek popada w swoistą spiralę w dół, coraz bardziej pogrążając się w ciężkich energiach.

W przypadku bólu lędźwiowej części pleców warto zająć się takimi emocjami jak niepokój, złość, stres, frustracja i uczucie przytłoczenia. Warto zadać sobie kilka kluczowych pytań:

  • co budzi mój największy niepokój? – złość? – stres? itd…
  • od kiedy tak mam?
  • co się wydarzyło wcześniej?
  • jakie mam wzorce z tym związane wyniesione z domu, ze szkoły, ze środowiska?
  • jakie mam korzyści z tego płynące?
  • przed czym to mnie chroni?
  • jak mogę to zmienić?
  • jak by to było, gdybym nie odczuwał tego w taki sposób?

Gilbert Renaud zaznacza, że ból w dolnej części pleców jest związany z konfliktem programującym: – w dzieciństwie lub za młodu nie czułem wsparcia ze strony matki. Może być też tak, że w okresie Plan/Cel matce brakowało wsparcia męża lub rodziny. Innymi tematami, na który zwraca uwagę Gilbert jest nadmierna obawa o dzieci lub problemy seksualne, konflikty związane z seksualnością.

Warto pracować nad bólem pleców na wielu poziomach: fizycznym, mentalnym, emocjonalnym i duchowym. Tylko takie kompleksowe podejście do tematu gwarantuje ustąpienie dolegliwości i pozwoli na trwałą poprawę.

Obraz Darwin Laganzon z Pixabay 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to:
search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close