Ogólny ludzki konflikt związany z terytorium

Ogólny ludzki konflikt związany z terytorium jest jednym z najczęściej spotykanych konfliktów, leżących u podłoża takich chorób jak grypa czy zapalenie oskrzeli. Jest to konflikt mówiący o zagrożeniu na terytorium mający odcień znaczeniowy „nie chcę dłużej oddychać tym samym powietrzem co on/ona” albo „na moim terytorium, które dzielę z innymi, najważniejsze jest abym zawsze mógł oddychać, abym miał dostatecznie dużo przestrzeni”, „jeśli ktoś narusza moje terytorium, duszę się”.

Ogólny ludzki konflikt związany z terytorium dotyczy terytorium powietrznego, czyli powietrza, którym dzielimy się z innymi. Konfliktami, które oddziałują na oskrzela są przeważnie duże kłótnie, dyskusje i spory z rodziną, współpracownikami czy sąsiadami w sytuacji, gdy musimy z kimś współpracować oraz strach „co ludzie powiedzą” a także plotki i nadmierny krytycyzm. Czysty konflikt zagrożenia na terytorium przejawia się w oskrzelach. Nasilenie konfliktu determinuje nasilenie choroby, która w jego wyniku się pojawia. W przypadku słabszej postaci konfliktu człowiek może zachorować na zapalenie oskrzeli, jeśli w organizmie nie ma wirusa grypy, albo na grypę, jeśli wirus jest obecny. Jeśli konflikt jest mocny, zapalenie oskrzeli może mieć ostrzejszy przebieg albo człowiek zachoruje na zapalenie płuc lub astmę. Jeśli konflikt jest wyjątkowo silny lub trwa długo może pojawić się rak oskrzeli.

W przypadku pojawienia się takich dolegliwości warto przemyśleć tematy – co wydarzyło się wcześniej? – z kim się pokłóciłem? – Z kim nie chciałem przebywać? – czego się bałem? – czyja opinia była istotna? Jeśli konfliktowi towarzyszy hormonalny pat, przebieg choroby oskrzeli będzie łagodniejszy. Pojawi się natomiast depresja o wydźwięku zagrożenia na własnym terytorium.

Przebieg konfliktu: W czasie gdy przeżywamy stres, ciało dostaje komunikat od mózgu „nie mogę oddychać tym samym powietrzem, co oni. To mnie wkurza”. Dlatego w aktywnej fazie mózg wywołuje mikro-owrzodzenia w oskrzelach, by zwiększyć ich pojemność  by człowiek mógł więcej powietrza zatrzymać w sobie i nie dzielić go z innymi. Często takie konflikty następują podczas spotkań rodzinnych, zwłaszcza zimą, gdy ludzie siedzą w jednym pomieszczeniu, maja ograniczoną ilość powietrza a stres bycia razem jest większy. Po zakończeniu spotkania następuje faza naprawcza. Następuje naprawa, odbudowa  ścian oskrzeli przez wirus grypy, rzadziej przez bakterie. I to właśnie w fazie naprawczej pojawiają się objawy choroby.

Obraz Free-Photos z Pixabay 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to:
search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close