Czakra podstawy

Czakra podstawy, zwana też czakrą korzenia, znajduje się u podstawy kręgosłupa, w okolicy kości ogonowej. To jedna z dwóch czakr skierowanych pionowo. Czakra korzenia skierowana jest w dół,w kierunku ziemi.

Do jej głównych zadań należy energetyzowanie, kontrolowanie i wzmacnianie całego ciała fizycznego. Wpływa na układ kostny, mięśniowy, krwiotwórczy – działa na wytwarzanie i jakość krwi, nerki i nadnercza, tkanki ciała i narządów wewnętrznych.

Czakra podstawy dziala także energetyzująco na narządy płciowe, reguluje ciepłotę ciała, ogólną żywotność, proces rozwoju niemowląt i dzieci.

Czakrę podstawy można porównać do korzeni drzewa. Jeśli korzenie są słabe to całe drzewo również jest słabe.

Nieprawidłowe działanie tej czakry powoduje stany zapalne stawów, dolegliwości kręgosłupa, choroby krwi, alergie czy wolne gojenie się ran.

Ludzie o aktywnej czakrze podstawy są zazwyczaj silni i zdrowi, natomiast ci, u których czakra podstawy nie pracuje prawidłowo są słabi i często chorują. U ludzi starszych czakra postawy jest w jakimś stopniu wyczerpana, dlatego ich ciała są skurczone, pochylone i często rozwija się artretyzm.

Najważniejszą cechą przypisaną czakrze podstawy jest przetrwanie. Jest to czakra najbardziej związana z instynktem przetrwania. Wskazówką, która sygnalizuje brak równowagi jest uczucie niepewności. W momencie braku podstawowych zasobów, takich jak schronienie, pożywienie, odzież, bezpieczeństwo na poziomie fizycznym, potrzeby tej czakry będą tak ogromne, że trudno będzie skoncentrować uwagę na czymkolwiek innym. Dlatego bardzo ważne jest odkrycie tego, co daje człowiekowi poczucie bezpieczeństwa i dla każdego może to być coś innego.

W stanie braku równowagi, niepewność i lęk przesłaniają percepcję powodując odczucie niepokoju. Wówczas człowiek zaczyna podchodzić do życia z pozycji ofiary i znajduje wiele sytuacji życiowych, które utwierdzają go o krzywdzie lub niedostatku.

Podczas pracy nad wzmocnieniem czakry podstawy warto poprawiać swoje poczucie bezpieczeństwa, scentrowanie w ciele. Warto uziemiać się, gdyż ta czakra dba o połączenie z ziemią. Chodzenie boso po trawie lub ziemi bardzo poprawia nasze energetyczne połączenie z ziemią i pozwala korzystać z jej energetycznych zasobów. Pomaga też uprawianie sportów, zwłaszcza ekstremalnych, podczas których można odczuć bezpośrednie zagrożenie życia. To na poziomie energetycznym rozwija instynkt przetrwania. Pomocny jest tez kolor czerwony lub kamienie takie jak: rubin, granat czy obsydian.

Inną metodą wzmacniania czakry podstawy jest medytacja i symboliczne łączenie się z Ziemią, zakorzenianie się w niej.

źródło grafiki: Internet

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to:
search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close