Psychosomatyka

„Nie istnieje taka choroba, która byłaby oddzielona od duszy…” Sokrates

Słowo psychosomatyka składa się z dwóch greckich słów: psyche – psychika, dusza i soma – ciało.

Pojęcie to zostało wprowadzone do medycyny już w 1818 roku. Wtedy zaczęto rozpatrywać wpływ czynników psychicznych na organizm człowieka.

Psychosomatyka zakłada, że wszystkie nasze dolegliwości cielesne mają swoją przyczynę w psychice, tzn. choruje psychika, a ciało odzwierciedla dolegliwości. To, co odczuwane jest w naszym ciele jako ból, uraz, choroba jest sygnałem, że jakaś część naszego życia wymaga naprawy, oczyszczenia, uzdrowienia. Symptom podpowiada z czym lub kim powinniśmy się skonfrontować, aby odzyskać dobre samopoczucie i zdrowie. W życiu bardzo często unikamy konfrontacji, boimy się zmian a ból chcemy jak najszybciej zlikwidować, nie zastanawiając się co jest jego przyczyną. Zażycie leku usuwa dokuczliwy objaw, ale nie powoduje wyzdrowienia.

Zawsze należy się zastanowić, co może być przyczyną choroby, co takiego przeżyłem wcześniej, że moje ciało reaguje w taki sposób. Ciało spełnia funkcję ekranu, na którym widnieje wszystko to, co dzieje się w naszym wnętrzu. Tłumione lub niekontrolowane emocje i uczucia, zmartwienia, gniew, frustracja, rozdrażnienie, kłopoty mają negatywny wpływ na ciało energetyczne. Silny stres może być powodem zmniejszenia odporności organizmu i wystąpienia choroby. Nasze myśli, emocje i uczucia wpływają na stan hormonalny, co powoduje, że organizm jest wybity ze stanu równowagi, traci homeostazę. Ponadto ciężkie emocje powodują zaburzenia w ciele energetycznym, co przekłada się bezpośrednio na ciało fizyczne.

Wystarczy rozszyfrować język choroby, znaleźć jej unikalny kod i przejść do usunięcia jej symptomów. Symptomy można uznać za przyjaciół, którzy w najlepszy sposób próbują przekierować naszą uwagę na konflikty, które leżą u źródła fizycznych czy emocjonalnych dolegliwości. Nasze ciało pokazuje nam mocną projekcję w celu przyjęcia pomocy i nauki oraz wprowadzenia zmiany. Świadomość jest najlepszą drogą do zdrowia.

Kiedy pojawia się jakikolwiek symptom warto zatrzymać się nad nim i zadać sobie pytanie:

  • co dany symptom chce mi pokazać?
  • do czego zmusza mnie choroba?
  • co powinienem sobie uświadomić?
  • co powinienem zmienić?
  • jakie mam korzyści z tej sytuacji?
Obraz 024-657-834 z Pixabay 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to:
search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close