Ból i dolegliwości ramion

Ostatnio często zgłaszają się do mnie osoby z dolegliwościami ramion – większość na masaż. Skłoniło mnie to do głębszego spojrzenia w temat z perspektywy psychosomatycznej, by jeszcze lepiej pomagać klientom. Działa. W związku z tym chciałabym przybliżyć Wam trochę temat.

Ramiona są najczęściej używanymi częsciami ciała. Często nawet nie zdajemy sobie sprawy, że praktycznie są w nieustannym ruchu.

Ramię chroni, broni, osłania… Można komuś służyć ramieniem, podać pomocne ramię… Można się wesprzeć na czyimś ramieniu… można też wypłakać się na nim… Ramię też sięga, zagarnia do siebie, ale i odpycha, odsuwa. Ramieniem można kogoś przytulić albo trzymać na dystans.

Dolegliwści ramion bardzo często występują u osób, które nie czują się wystarczająco użyteczne w pracy albo mają wątpliwości co do swoich kompetencji. Często też występują u osób, które odczuwają smutek, zamykają się w sobie i użalają nad wlasnym losem.

Dolegliwości ramion może odczuwać również osoba, która ma trudność z braniem w ramiona tych, których kocha i ma w związku z tym poczucie winy. Ból ramion może też pojawić się w odpowiedzi na poczucie, że nie jest w stanie okazać swej siły albo jeśli ktoś nie potrafi przejść od myśli do czynu. Dolegliwości ramion pojawiają się także z powodu trudności z wyrażaniem siebie. Mogą być odpowiedzią ciała na poczucie zatrzymania, utknięcia w jakiejś sytuacji, bezsilności i braku elastyczności. Mogą być też efektem leku przed zmianą i czymś nowym, nieznanym.

Usztywnienie ramion i związany z tym ból wynika też z poczucia nadmiernego obciążenia, przytłoczenia i zbyt dużych wymagań otoczenia. Może występowac też poczucie uwięzienia, znajdowania się w potrzasku czy konieczności sforsowania jakiejś potężnej przeszkody.

Żródła: Inna Segal – Sekretny jezyk twojego ciała, Lise Bourbeau – Twoje ciał mówi: pokochaj siebie, Gilbert Renaud – Uzdawianie przez świadomość, Notatki wlasne

Obraz Gerd Altmann z Pixabay 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to:
search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close